XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Zawidzu Kościelnym

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Zawidzu Kościelnym

W dniach 22-24 września 2017 r. delegacja Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Lubinie: Klaudia Jagielska, Kornelia Delimata, Patryk Wiszniowski wraz z opiekunem p. Rafałem Porzezińskim uczestniczyła w XXI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Zawidzu Kościelnym połączonym z XIII Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim „Mówimy Reymontem”. W uroczystości wziął udział Pan Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Gościem honorowym spotkania była odtwórczyni roli Jagny w filmie „Chłopi” – Pani Emilia Krakowska.

W piątek, 22 września przed budynkiem Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu Szkół Reymontowskich. Do Zawidza Kościelnego przyjechały delegacje ze szkół noszących imię noblisty. Każda z placówek zaprezentowała sztandar swojej szkoły oraz jej historię.

W sobotę, 23 września rozpoczął się XIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Uczniowie w podziale na szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne prezentowali fragmenty utworów noblisty. Bezpośrednio po zakończeniu konkursu ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców. Dalsza część dnia upłynęła na zwiedzaniu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W programie atrakcji znalazła się również wizyta na Ranczo Boguszewiec.

Ostatniego dnia Zlotu, w niedzielę 24 września uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, bezpośrednio po której odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu. Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej, do której co jakiś czas dołączają nowe szkoły. To także okazja do wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty.