XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Bożkowie

XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Bożkowie

 

W dniach 12-14 października 2018 r. delegacja Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Lubinie: Wiktoria Walowska, Kornelia Romanow, Patryk Wiszniowski wraz z opiekunem p. Rafałem Porzezińskim uczestniczyła w XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Bożkowie połączonym z XIV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim „Mówimy Reymontem”. W uroczystości wziął udział Pan Jerzy Więcławski – dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki UM we Wrocławiu. Gościem honorowym spotkania była polska aktorka Pani Irena Karel.

W piątek, 12 września odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu Szkół Reymontowskich. Do Bożkowa przyjechały delegacje ze szkół noszących imię noblisty. Każda z placówek zaprezentowała sztandar swojej szkoły oraz jej historię. W tym dniu rozpoczął się również  XIV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Uczniowie w podziale na szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne prezentowali fragmenty utworów noblisty. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Walowska. Wieczorem odbył się turniej tenisa stołowego, który wygrała nasza uczennica Wiktoria Walowska.

W sobotę, 13 września dla uczestników zlotu odbyły się warsztaty: 1. kulinarne „Kuchnia polska na przełomie XIX i XX wieku”, 2. taneczne „Tańce polskie epoki reymontowskiej”, 3. teatralne „Inscenizacja utworów Wł. St. Reymonta”, 4. plastyczne „Sztuka Młodej Polski i Międzywojnia”, 5. sportowe „Sport w czasach Reymonta”, 6. muzyczne „Muzyka folkowa”, 7. jeździeckie „Jazda konna i powożenie”, 8. literackie „Literatura współczesna Reymontowi”, 9. decoupage „Wzory łowickie w sztuce decoupage”.

Po warsztatach odbyła się wycieczka do Muzeum Papieru  w Dusznikach Zdrój oraz do Wambierzyc do Sanktuariom Matki Bożej Królowej Rodzin. W programie atrakcji znalazła sie także dyskoteka integracyjna uczestników zlotu.

Ostatniego dnia Zlotu, w niedzielę 14 września uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, bezpośrednio po której odbyło się ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego oraz oficjalne zakończenie Zlotu. Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej, do której co jakiś czas dołączają nowe szkoły. To także okazja do wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty.

Dyplom-Podziękowanie